ČO JE WABI KUSA

Aquascaping už dávno nie je len o vytváraní krásnych podvodných krajiniek. Trendy inšpirované minimalizmom prenikli aj sem. Vznikli nano akvária, ktoré však môžu byť pre niekoho náročné. No aquascaperi našli aj jednoduchší spôsob, ako si kúskom vlastnoručne vytvorenej prírody zútulniť domov či kanceláriu - vzniklo Wabi Kusa.


Ak by sme chceli vysvetliť podstatu Wabi Kusa, ide o estetický, dizajnový, prírodne pôsobiaci objekt, skrášľujúci životný priestor. V našom ponímaní je Wabi Kusa, narozdiel od dokonalého aquascapingu, malým kúskom divočiny, ktorý dokonale predstavuje chaotické, ale krásne usporiadanie prírody bez pravidiel.

AKO VYTVORIŤ WABI KUSA

Vázičku WABIKUSA naplň do tretiny alebo maximálne do polovice výživným pôdnym substrátom, určeným pre rastlinné akváriá alebo priamo pre štýl Wabi Kusa. Substrát zalej vodou - bohato stačí do polovice výšky substrátu. Potom do vázičky môžeš naaranžovať drevené korene, kamene a následne môžeš zasadiť mach a ďalšie rastlinky. Tie treba udržiavať vo vlhku. Inak okrem občasného pristrihnutia nevyžadujú špeciálnu starostlivosť.

Hotovú Wabi Kusa vázičku daj na svetlé miesto. Čím viac svetla, tým lepšie. Môžeš ju osvetliť aj lampou. Určite však vázičku nedávaj k radiátoru, vyššie sálavé teplo rastlinkám neprospieva.

Podobne, ako pri akváriách, aj pri Wabi Kusa vázičke platí, že čím má väčší objem, tým sú podmienky stabilnejšie. Vlhkosť je dôležitá, ale vody by nemalo byť príliš veľa, aby vo váze nebujneli riasy. Rastlinky môžeš vlhčiť rozprašovačom - ideálne s mäkkou vodou. Po dlhšom období, keď substrát už nie je taký výživný, ho môžeš prihnojiť.

AKÉ RASTLINKY POUŽIŤ

Takmer každá akváriová rastlina je vhodná na použitie do Wabi Kusa za predpokladu, že môže byť pestovaná aj nad vodou. Vhodné nie sú samozrejme plávajúce rastliny a také, ktoré nedokážu pevne držať tvar, ako napríklad Vallisnerie, Blyxa alebo Ceratophyllum. Zpravidla majú rastliny pri pestovaní nad vodou odlišný tvar listov či farbu.

Populárne sú predovšetkým stonkové a kobercové rastliny. Machy sa považujú za veľmi užitočné a "základné" pre udržanie dostatočnej vlhkosti. Použitie rastliniek z akvária sa neodporúča, pretože prechod submerznej formy na emerznú je pre rastliny príliš náročný.

Bežne dostupné invitro alebo košíkové rastlinky sú pestované nad vodou, takže sú na toto použitie ideálne.

VÝHODY WABI KUSA

  • Štýl Wabi Kusa nemá žiadne pravidlá aranžovania, je to len na tebe.
  • Je pomerne lacné, nevyžaduje veľkú investíciu.
  • Rastlinky nepotrebujú náročnú starostlivosť.
  • Nemusíš mať odborné znalosti o pestovaní rastlín.
  • Vázičku značky WABIKUSA môžeš využiť na viacero spôsobov.